A s těma tankama to je blbost

21. července 2014, 00:00 - Vadim Fojtík
21. července 2014, 00:00

Plukovník v záloze Velká část kariéry Zdeňka Zbytka (63) je spojena s armádou. Již v roce 1967, v patnácti letech, nastoupil ke studiu Střední vojenské školy Jana Žižky z Trocnova do Bratislavy. Postupem času získal tři vysokoškolské diplomy, dva z tehdejšího Československa, třetí z Vojenské akademie generálního štábu ozbrojených sil SSSR v Moskvě. V armádě postupně prošel řadou hodností a funkcí, s hodností plukovníka to dotáhl až na velitele 1. tankové divize.

Z armády, jak vzpomíná Zbytek, byl v prosinci roku 1991 vyhozen tehdejším ministrem obrany Lubošem Dobrovským. Oficiálním důvodem byla reorganizace armády, tím neoficiálním pak Zbytkův projev z 1. prosince roku 1989 na sjezdu družstevních rolníků. Celý proslov lze zhlédnout na internetu. V souvislosti s událostmi z roku 1989 stojí za zmínku ještě jedna věc. Dle některých informací z médií byl Zbytek připraven se svojí 1. tankovou divizí „osvobodit“ Prahu od revolucionářů z listopadu roku 1989. Tyhle zprávy komentuje Zbytek jako mediální masáž plnou nesmyslů a lží. Jeho tvrzení potvrdila i řada vyšetřovacích parlamentních a jiných komisí i svědectví samotných vojáků. Žádný zásah tanků v Praze se nepřipravoval.

Jak již bylo řečeno, koncem roku 1991 byl Zbytek z armády vyhozen. „Ve čtyřiceti letech jsem se stal nezaměstnaným civilem,“ vzpomíná. Začal se živit obchodováním s nemovitostmi, později ale využil znalost ruštiny a kontakty z dob studií na moskevské akademii. Začal obchodovat v Rusku, nejprve do země vyvážel kancelářské potřeby, trolejbusy, dnes se specializuje především na zařízení pro modernizaci ruské energetiky.

Soustředí se na oblast Uralu, kterou považuje z hlediska dodávek českých firem za velmi perspektivní. „Na Uralu se staví, investuje,“ tvrdí.

Zbytek má skvělé kontakty jak na ruský byznys, tak i na politiku, také proto je v dohadování byznysu pro české firmy velmi úspěšný. Dle zdrojů týdeníku Euro jeho vliv ale již několik let sílí i na české politické scéně. Mimo jiné i díky tomu, že funguje jako neoficiální poradce prezidenta Miloše Zemana. O jeho vlivu ostatně má svědčit i to, že z tohoto trůnu sesadil Miroslava Šloufa.

Zbytek je ale činný i v organizování kulturních a společenských akcí. Podniká také v turistickém ruchu. Na Šumavu chce dotáhnout více ruských turistů. I proto se snaží, aby letiště v Českých Budějovicích získalo mezinárodní status a mohly na něm přistávat charterové lety (podobně jako v Pardubicích). Výčet Zbytkových aktivit je ale skutečně hodně široký. „Zjistil jsem, že národ neví, kde jsou na Šumavě Čertovy proudy, tak jsem tam postavil sedm krásných soch z opery Bedřicha Smetany Čertova stěna,“ říká.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít