A s těma tankama to je blbost

21. července 2014, 00:00 - Vadim Fojtík
21. července 2014, 00:00

Plukovník v záloze Velká část kariéry Zdeňka Zbytka (63) je spojena s armádou. Již v roce 1967, v patnácti letech, nastoupil ke studiu Střední vojenské školy Jana Žižky z Trocnova do Bratislavy. Postupem času získal tři vysokoškolské diplomy, dva z tehdejšího Československa, třetí z Vojenské akademie generálního štábu ozbrojených sil SSSR v Moskvě. V armádě postupně prošel řadou hodností a funkcí, s hodností plukovníka to dotáhl až na velitele 1. tankové divize.

Z armády, jak vzpomíná Zbytek, byl v prosinci roku 1991 vyhozen tehdejším ministrem obrany Lubošem Dobrovským. Oficiálním důvodem byla reorganizace armády, tím neoficiálním pak Zbytkův projev z 1. prosince roku 1989 na sjezdu družstevních rolníků. Celý proslov lze zhlédnout na internetu. V souvislosti s událostmi z roku 1989 stojí za zmínku ještě jedna věc. Dle některých informací z médií byl Zbytek připraven se svojí 1. tankovou divizí „osvobodit“ Prahu od revolucionářů z listopadu roku 1989. Tyhle zprávy komentuje Zbytek jako mediální masáž plnou nesmyslů a lží. Jeho tvrzení potvrdila i řada vyšetřovacích parlamentních a jiných komisí i svědectví samotných vojáků. Žádný zásah tanků v Praze se nepřipravoval.

Jak již bylo řečeno, koncem roku 1991 byl Zbytek z armády vyhozen. „Ve čtyřiceti letech jsem se stal nezaměstnaným civilem,“ vzpomíná. Začal se živit obchodováním s nemovitostmi, později ale využil znalost ruštiny a kontakty z dob studií na moskevské akademii. Začal obchodovat v Rusku, nejprve do země vyvážel kancelářské potřeby, trolejbusy, dnes se specializuje především na zařízení pro modernizaci ruské energetiky.

Soustředí se na oblast Uralu, kterou považuje z hlediska dodávek českých firem za velmi perspektivní. „Na Uralu se staví, investuje,“ tvrdí.

Zbytek má skvělé kontakty jak na ruský byznys, tak i na politiku, také proto je v dohadování byznysu pro české firmy velmi úspěšný. Dle zdrojů týdeníku Euro jeho vliv ale již několik let sílí i na české politické scéně. Mimo jiné i díky tomu, že funguje jako neoficiální poradce prezidenta Miloše Zemana. O jeho vlivu ostatně má svědčit i to, že z tohoto trůnu sesadil Miroslava Šloufa.

Zbytek je ale činný i v organizování kulturních a společenských akcí. Podniká také v turistickém ruchu. Na Šumavu chce dotáhnout více ruských turistů. I proto se snaží, aby letiště v Českých Budějovicích získalo mezinárodní status a mohly na něm přistávat charterové lety (podobně jako v Pardubicích). Výčet Zbytkových aktivit je ale skutečně hodně široký. „Zjistil jsem, že národ neví, kde jsou na Šumavě Čertovy proudy, tak jsem tam postavil sedm krásných soch z opery Bedřicha Smetany Čertova stěna,“ říká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít