A s těma tankama to je blbost

21. července 2014, 00:00 - Vadim Fojtík
21. července 2014, 00:00

Plukovník v záloze Velká část kariéry Zdeňka Zbytka (63) je spojena s armádou. Již v roce 1967, v patnácti letech, nastoupil ke studiu Střední vojenské školy Jana Žižky z Trocnova do Bratislavy. Postupem času získal tři vysokoškolské diplomy, dva z tehdejšího Československa, třetí z Vojenské akademie generálního štábu ozbrojených sil SSSR v Moskvě. V armádě postupně prošel řadou hodností a funkcí, s hodností plukovníka to dotáhl až na velitele 1. tankové divize.

Z armády, jak vzpomíná Zbytek, byl v prosinci roku 1991 vyhozen tehdejším ministrem obrany Lubošem Dobrovským. Oficiálním důvodem byla reorganizace armády, tím neoficiálním pak Zbytkův projev z 1. prosince roku 1989 na sjezdu družstevních rolníků. Celý proslov lze zhlédnout na internetu. V souvislosti s událostmi z roku 1989 stojí za zmínku ještě jedna věc. Dle některých informací z médií byl Zbytek připraven se svojí 1. tankovou divizí „osvobodit“ Prahu od revolucionářů z listopadu roku 1989. Tyhle zprávy komentuje Zbytek jako mediální masáž plnou nesmyslů a lží. Jeho tvrzení potvrdila i řada vyšetřovacích parlamentních a jiných komisí i svědectví samotných vojáků. Žádný zásah tanků v Praze se nepřipravoval.

Jak již bylo řečeno, koncem roku 1991 byl Zbytek z armády vyhozen. „Ve čtyřiceti letech jsem se stal nezaměstnaným civilem,“ vzpomíná. Začal se živit obchodováním s nemovitostmi, později ale využil znalost ruštiny a kontakty z dob studií na moskevské akademii. Začal obchodovat v Rusku, nejprve do země vyvážel kancelářské potřeby, trolejbusy, dnes se specializuje především na zařízení pro modernizaci ruské energetiky.

Soustředí se na oblast Uralu, kterou považuje z hlediska dodávek českých firem za velmi perspektivní. „Na Uralu se staví, investuje,“ tvrdí.

Zbytek má skvělé kontakty jak na ruský byznys, tak i na politiku, také proto je v dohadování byznysu pro české firmy velmi úspěšný. Dle zdrojů týdeníku Euro jeho vliv ale již několik let sílí i na české politické scéně. Mimo jiné i díky tomu, že funguje jako neoficiální poradce prezidenta Miloše Zemana. O jeho vlivu ostatně má svědčit i to, že z tohoto trůnu sesadil Miroslava Šloufa.

Zbytek je ale činný i v organizování kulturních a společenských akcí. Podniká také v turistickém ruchu. Na Šumavu chce dotáhnout více ruských turistů. I proto se snaží, aby letiště v Českých Budějovicích získalo mezinárodní status a mohly na něm přistávat charterové lety (podobně jako v Pardubicích). Výčet Zbytkových aktivit je ale skutečně hodně široký. „Zjistil jsem, že národ neví, kde jsou na Šumavě Čertovy proudy, tak jsem tam postavil sedm krásných soch z opery Bedřicha Smetany Čertova stěna,“ říká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít