A jde se do finále

03. prosince 2012, 00:00 - Tomáš Pergler
03. prosince 2012, 00:00

EPH stále vede poziční boj s Ficem o to, kdo bude mít hlavní slovo v tranzitu plynu přes Slovensko. Dohoda má být do konce roku

Jednání expertních týmů o podmínkách, za kterých by měl Energetický a průmyslový holding (EPH) převzít 49 procent akcií a manažerskou kontrolu ve slovenském přepravci a distributorovi zemního plynu SPP, mají vyvrcholit tento týden. Vyplývá to ze zdrojů blízkých slovenské vládě, které týdeník Euro získal. Původně se očekávalo, že vládní kabinet coby zástupce majoritního akcionáře v SPP transakci odklepne ještě během listopadu, diskuse o některých smluvních dokumentech se ale protáhla. Vše nicméně nasvědčuje tomu, že dosud největší akviziční krok české energetické firmy v zahraničí – EPH má koupit podíl v SPP od akcionářů GdF Suez a E. ON Ruhrgas za 2,5 miliardy eur – dovede holding vedený Danielem Křetínským k úspěšnému konci ještě letos.

Připomeňme, že přes potrubí spravované SPP proudí valná část zemního plynu, který Rusko dodává do Evropy. Poslední analýzy sice předpokládají, že význam této trasy poklesne, přesto je to strategický úsek, a to nejen pro Slovensko a Česko. Pokud EPH navíc uspěje v tendru na českého přepravce plynu Net4Gas, ovládne tranzit klíčové suroviny nový hráč, jehož význam přesahuje hranice států bývalé federace. Zjednodušila by se například možnost tzv. reverzního chodu, tedy přepravy ve směru z České republiky na Slovensko, EPH by také dostal pod správu objemné zásobníky plynu v obou republikách. Křetínský jedná se slovenskou vládou již přes rok. U předchozího kabinetu premiérky Ivety Radičové narazil na odpor jedné z koaličních stran a přístup k akcionářské smlouvě v SPP mu byl tehdy odepřen. Věci se daly znovu do pohybu až letos na jaře s nástupem současné vlády, kterou sestavil levicový Směr – sociální demokracie. Premiér Robert Fico sice EPH ke smlouvě „připustil“, tvrdě ale prosazuje, aby stát získal silnější slovo v řízení společnosti, a současně podmínil dohodu tím, že EPH nezvýší prodejní ceny plynu domácnostem.

Oba uvedené požadavky se Ficovi téměř jistě vyplní. Jak už týdeník Euro informoval (Euro 44/2012), zveřejněná předloha nové akcionářské smlouvy počítá s tím, že role státu se už nebude omezovat na pasivního odběratele miliardových dividend, ale jako držitel většinového podílu dostane příležitost více mluvit do fungování podniku, včetně personálních nominací. Křetínský se vedle toho písemně zavázal, že po vstupu do SPP by v příštím roce nesahal na prodejní ceny plynu.

Kdo bude šéf V uplynulých dnech se hledaly kompromisy v právních kličkách dalších dokumentů, které s převodem akcií na EPH souvisejí. Slovenský ministr hospodářství odmítl předmět jednání upřesnit a EPH se podle mluvčího Martina Maňáka nechce k záležitosti jakkoli blíže vyjadřovat. Je však zřejmé, že se diskutovalo nad agendou, která upřesňovala složení vedoucích orgánů a jejich postup.

Jednou z hlavních neznámých zůstává, zda bude mít SPP šéfa nominovaného soukromým investorem jako dosud, nebo si tento post pro sebe vydupe stát. Ve slovenských médiích se před pár týdny objevila spekulace, že by do čela plynárenské společnosti mohl zasednout nynější ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek. Pro EPH by byl hodně tvrdým oříškem, netají se principiálním odporem vůči soukromým investorům v energetice a v minulosti navrhoval, aby stát odkoupil menšinový podíl SPP zpátky. Zatím se však zdá, že se Křetínský nemusí obávat nejhoršího. Jahnátek označil zprávu za nesmysl.

Tomáš Malatinský

Problémy jsou normální

Slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský odpovídal na otázky týdeníku Euro o podmínkách vstupu EPH do SPP

* Proč váznou jednání o vstupu EPH do SPP? V které jsou vlastně fázi?

Jednání s EPH probíhají nepřetržitě, i nyní.

* Narážím na to, že premiér Fico před několika týdny prohlásil, že vláda schválí převod menšinového balíku akcií SPP ve druhé polovině listopadu. Kdy očekáváte, že bude vstup EPH do SPP finalizován?

Rozhodnutí o jedné části padlo v listopadu (slovenská vláda souhlasila, že se vzdá předkupního práva na odkup uvedeného podílu – pozn. red.). Byla schválena forma. Nyní se mají předložit dokumenty, které budou projednány v průběhu prosince.

* To znamená akcionářská smlouva?

Ano, ale i jiné dokumenty související se schválením této transakce.

* Je tam nějaký problém nebo požadavky, na kterých ta jednání váznou?

Při každém jednání jsou větší a menší problémy.

* Můžete je upřesnit?

Nerad bych ty problémy specifikoval přes média. Problémy jsou běžnou součástí jednání.

* Máte nějaké datum, kdy by měly být uvedené dokumenty schváleny?

Chtěli bychom to uzavřít do konce roku.

O autorovi| Tomáš Pergler, Bratislava pergler@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít