A bude se čistit

15. dubna 2013, 00:00 - Matěj Štětka
15. dubna 2013, 00:00

Šéf státního úřadu hodlá rušit skladovací kapacity. Ušetří tím až 65 milionů korun ročně

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR), generál Ondrej Páleník, nezůstává po půlroce působení v nové funkci nic dlužen své pověsti rázného muže. Bývalý velitel českého kontingentu v Afghánistánu provedl zásadní personální změny a upravil kritizovaný proces zadávání veřejných zakázek. Nyní dokončil další ambiciózní plán – optimalizoval sklady. A to proto, že v některých případech jsou využity jen na deset procent. Do dubna příštího roku chce zrušit velké části skladovacích kapacit SSHR, čímž úřad ročně ušetří až 65 milionů korun.

PRŮHLEDNĚJŠÍ SPRÁVA

Správa státních hmotných rezerv je vnímána jako poněkud tajemný úřad státní správy, jeho role pro stabilitu země je přitom v krizovém stavu nezastupitelná. Už od padesátých let shromažďuje a skladuje strategické suroviny potřebné pro fungování státu ve vyhrocených situacích typu přírodní katastrofy, teroristického útoku nebo průmyslové havárie. Ačkoli se ví, že ve svých areálech a závodech skladuje základní suroviny (ropu, benzin, naftu, kovy, obilí, cukr, masové konzervy) i výrobky (například soupravy mostů, techniku pro úpravu pitné vody a zásobování vodou nebo zdroje elektrické energie), přesné údaje o objemech a rozmístění areálů patří k utajovaným skutečnostem. Miliardy korun uložených v těchto zásobách a další miliardy vynakládané na jejich průběžné obnovování provázely vždy pochybnosti o efektivitě.

Nejvíce byl úřad kritizován v letech 2007 až 2011, kdy v jeho čele stál Ladislav Zabo.

Důvodem byly především obchody s bavlnou nebo s pohonnými hmotami, a to prostřednictvím komoditní burzy HRAPRAKO. Zabo v listopadu roku 2011 na post předsedy SSHR rezignoval, řízením úřadu byl posléze pověřen současný první místopředseda Tomáš Perutka. Rok SSHR čekala na nového předsedu, než začátkem loňského listopadu vláda jmenovala Ondreje Páleníka.

Páleník nikoho nenechává na pochybách, že je odhodlán špatnou pověst úřadu rázně napravit. Odvolal ředitele Odboru hmotných rezerv, ředitele Odboru příprav hospodářských opatření a vyměnil ředitele kanceláře. Navíc změnil kritizovaný proces zadávání veřejných zakázek. Zřídil specializovaný odbor, a tím zadávání veřejných zakázek centralizoval, zjednodušil a hlavně zprůhlednil.

Další z řady kroků, optimalizace skladů, předpokládá, že se do dubna příštího roku z 21 areálů zruší šest a z osmi závodů zůstane polovina. To by mělo zvýšit využití těchto kapacit v případě areálů na 93 procent a v případě závodů až na 70 procent. „Je to sice drastický krok, ale je nezbytný k tomu, aby SSHR plnila svoji funkci řádně, jak má,“ říká předseda správy Páleník.

SOUMRAK OCHRAŇOVATELŮ

Důvody k optimalizaci jsou zřejmé. Od roku 2008 objem hmotných rezerv neustále klesá. Předpokládá se, že do konce roku 2014 zásoby klesnou ze současných 58,9 na 48,5 tisíce tun. Konkrétně to bude znamenat, že dojde ke zrušení závodů ve Varnsdorfu, Bohuslavicích nad Metují, Butovsi a Vlkově. Stejný osud potká i skladové areály v Borohrádku, Čáslavi, Sedlčanech a ve Dvorcích u Nepomuku. Součástí změn bude i to, že patnáct skladových areálů bude přímo spravováno SSHR. Dosud provoz zajišťovaly soukromé subjekty, takzvaní ochraňovatelé.

Státní hmotné rezervy se u ochraňovatelů skladovaly, protože správa neměla dostatečné specializované kapacity, například v podobě mrazíren a obilních sil pro komodity, jako jsou masové konzervy, máslo, sýry a obilí. Do této kategorie „ochraňované“ soukromým sektorem patří i ropné komodity, které vyžadují specifické postupy při skladování i dostatečné skladovací kapacity typu ropných zásobníků.

Samotná správa ve svých závodech skladuje zásoby, jež nevyžadují speciální postupy a mají dlouhou dobu obměny (například cukr, bavlna, kaučuk). SSHR má ve své působnosti sklady s celkovou plochou přes 200 tisíc metrů čtverečních. Z celkového objemu skladovaných zásob představují 79 procent ropa a ropné produkty. Následují s devítiprocentním podílem zemědělské suroviny a potraviny. Stejná část je vyhrazena kovům a tříprocentní podíl zaujímají ostatní průmyslové suroviny, jako je například kaučuk a bavlna. „Ještě letos záměr SSHR projedná s dotčenými ústředními správními úřady a ochraňovateli a připraví vyhlášení veřejné zakázky na přemístění státních hmotných rezerv ze skladových areálů Čáslav a Borohrádek a ze závodů Správy Bohuslavice nad Metují, Butoves a Vlkov. V roce 2014 by už samotné přemístění rezerv a zásob mělo proběhnout,“ popisuje postup předseda SSHR Ondrej Páleník. A dodává, že SSHR převezme zpět pod svoji správu nejenom areály, které doposud zajišťují ochraňovatelé, ale také zaměstnance. Tím by se měl minimalizovat dopad na propouštění lidí.

O autorovi| Matěj Štětka, stetka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít