25 let podporují společnosti v úspěchu

08. června 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
08. června 2015, 00:00

Česká kancelář KPMG byla založena v roce 1990 Když v roce 1990 zakládal Jan Žůrek s Františkem Dostálkem KPMG v České republice, měla společnost pět zaměstnanců. Za pětadvacet let existence se z firmy stal přední poskytovatel auditorských, daňových, poradenských a právních služeb na českém trhu. „KPMG si myslela, že v Česku bude mít do tří let od založení 15 lidí, jenže firma jich po dvou letech existence měla 150 a počet stále rostl až na dnešních 770,“ vzpomíná na začátky Žůrek.

KPMG se od počátku existence na českém trhu zaměřila především na poradenství, audit a daně, radila při privatizacích, akvizicích i zahraničních investicích a s českým státem vyjednávala nižší daně pro podnikatele.

„Málokterý Čech se vyznal v naší profesi, audit tehdy bylo téměř neznámé slovo. Brali jsme z vysokých škol takřka každého, kdo uměl anglicky a alespoň trochu se vyznal v číslech. V KPMG pracovalo v té době hodně cizinců, od kterých jsme se učili úplné základy,“ připomíná Žůrek jeden z fenoménů devadesátých let.

Obrat KPMG Česká republika během prvních patnácti let její existence stále rostl. Firma pracovala mimo jiné pro klienty z bankovního sektoru, energetiky, státní správy a průmyslu. V roce 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie. Příliv zahraničního kapitálu se zvýšil, z Bruselu proudily evropské dotace, dokončovaly se velké privatizační projekty, ekonomice se dařilo. „Bylo to opravdu skvělé období, ekonomika rostla a klienti věděli, že KPMG své práci skutečně rozumí. Náš obrat se neustále zvyšoval,“ tvrdí Žůrek.

Bez větších otřesů firma přežila i světovou ekonomickou krizi, která vypukla v roce 2008, do Česka se ale dostala s několikaměsíčním zpožděním. Ještě za rok 2008 vykázala KPMG rekordní výsledky, přijala 150 nových lidí. V lednu následujícího roku ale začal pořádný sešup ekonomiky a první a poslední větší propouštění ve firmě. O masové výpovědi jako v jiných společnostech ale nešlo. „Krize postihla všechny na trhu, my jsme se stále drželi své vize a nenechali se událostmi příliš rozhodit. Na pokles poptávky jsme reagovali s rozvahou. Klienti nám neustále opakovali, máme vás rádi, ale nemáme na vás peníze,“ konstatoval Žůrek.

Na podzim roku 2010 byl Jan Žůrek jmenován řídícím partnerem KPMG v České republice. Od roku 2011 obrat společnosti v Česku opět začal meziročně růst. Již v roce 2013 tržby firmy přesáhly 1,4 miliardy korun. Dařilo se zejména v oblasti daní a v poradenských službách. Patrné bylo i oživení na trhu v oboru fúzí, akvizic a nemovitostí. KPMG očekává pozitivní výhled české ekonomiky i pro následující období.

Časová osa

1990 František Dostálek a Jan Žůrek zakládají pobočku KPMG v Československu.

1993 Rozpad Československa, KPMG se podílí na přípravě daňové reformy v novém státě.

1997 V KPMG vzniklo oddělení transakcí, které radilo s privatizací skoro všech velkých společností v Česku.

1998 KPMG pomáhá připravit prodej všech velkých českých bank zahraničním investorům.

2004 Česko vstupuje do Evropské unie, KPMG napomáhá více než stovce českých firem zvládnout nová unijní pravidla.

2008 KPMG dosahuje největšího obratu.

2009 Praská bublina na realitním trhu, KPMG přizpůsobuje své služby potřebám trhu.

2015 KPMG v České republice slaví 25 let své existence.

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít