13 klíčů k Bílému domu

08. února 2016, 00:00 -
08. února 2016, 00:00

Tak se jmenuje model, který počátkem 80. let sestavil profesor historie Allan Lichtman a od roku 1984 na jeho základě úspěšně předpovídá výsledky všech voleb až do současnosti. Model překvapivě funguje, i když se zpětně aplikuje na všechny minulé volby do 60. let 19. století, kdy začaly fungovat moderní politické strany. Lichtman vychází z geniálně jednoduché, až trochu šílené hypotézy – totiž že americký volič je zcela racionální člověk, který vůbec ne reaguje na volební kampaně, nýbrž dává předchozímu prezidentovi jakési „vysvědčení“ podle jasných kritérií. Pakliže je s výsledky práce úřadujícího prezidenta spokojen, zvolí jej (anebo kandidáta stejné strany) i v následujících volbách. Hlavní váha modelu spočívá v ekonomických kritériích, svou roli však hraje i zahraniční politika. Aby demokraté vyhráli, musejí získat podle 13bodového dotazníku alespoň osm bodů čili „klíčů“. Jak si momentálně vedou?

klíČ Č. 1 Výsledky voleb do sněmovny (pro úřadující stranu)* oproti volbám předchozím

• Bod pro republikány, demokraté v roce 2014 oproti roku 2010 ztratili ve Sněmovně reprezentantů několik křesel.

klíČ Č. 2 Hlavní kandidát strany má/nemá vážného soupeře • Bod pro demokraty (zatím). Bernie Sanders nepředstavuje podle většiny pozorovatelů pro Hillary Clintonovou větší hrozbou.

klíČ Č. 3 Za stranu kandiduje úřadující prezident

• Bod pro republikány, Barack Obama nekandiduje.

klíČ Č. 4 Ve volbách kandiduje výrazná osobnost za třetí stranu nebo nezávislý kandidát • Bod pro demokraty, letošní volby nezávislého

kandidáta nemají.

klíČ Č. 5 Ekonomika během kampaně je/není v recesi • Bod pro demokraty, ekonomika roste a nezaměstnanost klesá, i když jen mírně.

klíČ Č. 6 Ekonomika během posledního volebního období rostla stejně rychle či rychleji než v předešlých dvou obdobích • Bod pro demokraty, ekonomika se od roku 2012 vzpamatovává z recese, do níž upadla ještě za George W. Bushe.

klíČ Č. 7 Úspěchy úřadujícího prezidenta na domácí půdě

• Bod pro republikány, Obama ve druhém období jen hájil své předchozí kroky (třeba „Obamacare“), jež navíc nejsou populární.

klíČ Č. 8 Velké sociální nepokoje • Aktuálně neprobíhají – bod pro demokraty.

klíČ Č. 9 Skandály • Bod pro demokraty, zájem o NSA již vyprchal,

Američané žádný skandál aktuálně neprožívají.

klíČ Č. 10 Vojenská porážka či neúspěch v zahraniční politice

Američané nic takového dlouho nevnímali.

Rozpínavost Ruska nepovažují za neúspěch, protože většina voličů je proti střetu s Ruskem. Roztržku s Izraelem nepovažují za nenapravitelnou, zoufalou situaci na Blízkém východě si nekladou za vinu a jsou rádi, že se zde neangažují. Proud uprchlíků ze Sýrie zasáhl jen Evropu a ještě loni se zdálo, že Američané vyhodnotí (fakticky dost chudou) zahraniční politiku Baracka Obamy kladně. Donaldu Trumpovi se přesto zdařilo nějak spojit uprchlíky před Islámským státem s ilegálními imigranty proudícími do USA z Mexika a po útocích v Paříži vyvolat ve spoluobčanech pocit ohrožení.

Kdyby zůstalo jen u toho, lze stále připsat bod demokratům, vše ale závisí na dalším vývoji kampaně. Tedy nerozhodně.

klíČ Č. 11 Vojenské vítězství či úspěch v zahraniční politice

Opět sporné. Hillary Clintonová bude jako takový úspěch prezentovat nukleární dohodu s Íránem, je však otázka, zda se jí to podaří. Další drobné úspěchy, jako je například postupné urovnávání vztahů s Kubou, zřejmě nebudou hrát roli. Tedy zatím nerozhodně.

klíČ Č. 12 Kandidát úřadující strany je národní hrdina či charismatická osobnost

• Bod pro republikány, Hillary ani Sanders žádní

hrdinové ani charismatické osobnosti nejsou.

klíČ Č. 13 Protikandidát je hrdina či charismatická osobnost • Bod pro demokraty, ani republikáni nemají ve svých řadách velkou osobnost typu Ronalda Reagana.

SouČet

Demokraté mají zatím sedm „klíčů“, republikáni šest, k předpovědi vítězství je nutných klíčů osm. Model naznačuje, že vše je otázkou toho, jak voliči vyhodnotí zahraniční politiku, což je trochu absurdní představa a zároveň jeden z důvodů, proč je model často kritizován jako příliš idealistický. Lichtman klade ovšem větší důraz na ekonomická kritéria, která by sama o sobě měla stačit demokratům k vítězství. Zde situaci zase komplikuje frustrace voličstva ze stagnující životní úrovně a pomalého růstu.

*Lichtman svůj dotazník sestavil z pohledu „incumbent party“ (úřadující strany) – tedy strany, jejíž kandidát je v době voleb prezidentem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít